Asli Öğretmenlik Sınavı Sözlü Mülakat Yapılacak Mı?

0
2292

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı ilk defa atanan öğretmenler için aday öğretmenlik atama ve yer değiştirme yönetmenliğini  Milli Eğitim Bakanlığı 2014 yılı Mart ayında değiştirdi. Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı Temel Kanununun 43. maddesi 6. fıkrasında “Aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla, yapılacak yazılı veya yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanırlar. …” hükmü ile aday öğretmenin hangi aşamalardan geçeceğini belirtmişti.
Her zaman olduğu gibi yine forumlarda ve sitelerde aday öğretmenlere sözlü sınav yapılacaktır ya da yapılmayacaktır tartışmasına şahit olmuşsunuzdur. Bu tartışmalara en Güzel yanıt mevzuat çerçevesinde olacak ki verilen cevap tatmin edebilsin. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİ nin 22. maddesinde şu ifade yer almaktadır:
Yazılı ve sözlü sınav değerlendirmesi

MADDE 22 –
(1) Yazılı ve sözlü sınavların her biri 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Yazılı ve sözlü sınavlardan alınan puanların atik ortalaması aday öğretmenin başarı puanını oluşturur. Başarı puanı altmış ve üzerinde olan aday öğretmenler başarılı sayılır.

(2) Yalnızca yazılı sınav yapılması halinde sınavdan altmış ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılır.

buna göre Milli Eğitim Bakanlığı Asli Öğretmenlik Sınavı sonucunda adaylara iki seçenekle cevap verdi BAŞARILI ve BAŞARISIZ diye. yani Madde 22 nin b bendi dikkate alınmıştır ki Başarılı ya da Başarısız olunsun. Özetle yazılı sınavda başarılı olan arkadaşlar mevzuat doğrultusunda adaylığı kalkmıştır. Eğer böyle olmasa yazılı sınav sonuçlarına Başarılı ya da başarısız ifadesi olmazdı.[son]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz