Asli Öğretmenlik Sınavında Başarısız Olan Aday Ne Olacak

0
3520

Milli Eğitim Bakanlığı Asli Öğretmenliğe Geçiş sınavı sonucunu 2 Kasım 2015 tarihinde duyurdu. Buna göre yazılı sınavda 60 ve üstü puan alan öğretmen adaylar bu sınavda başarılı olurken 60 puanın altında kalan aday öğretmenler ise tekrar performans değerlendirilmesine tutulup yeniden sınava gireceklerdir. ( Sözlü sınavın yapılıp yapılmayacağı ile ilgili haber için tıkla   )MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖĞRETMEN ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMENLİĞİ’ nin 25. maddesine göre:

“MADDE 25 –

(1) Sınavda başarılı olan aday öğretmenler, valiliklerce öğretmen olarak atanır.[metaslider id=54]

(2) Sınavda başarılı olamayan aday öğretmenler, il içinde aynı hizmet alanında başka bir eğitim kurumunda görevlendirilerek bu Yönetmelik hükümlerine göre yeniden performans değerlendirmesi ve sınava tabi tutulur. Bu kapsamdaki aday öğretmenlerden performans değerlendirmesinde veya sınavda başarısız olanlar öğretmenlik unvanını kaybeder ve memuriyetle ilişikleri kesilir. Ancak bunlardan aday öğretmenliğe başlamadan önce ilgili mevzuatına göre devlet memurluğunda adaylıkları kaldırılarak asıl memurluğa atanmış olanlar, Bakanlıkta kazanılmış hak aylık derecelerine uygun memur kadrolarına atanır.”

link: http://mevzuat.meb.gov.tr/html/ogratama_1/ogratama_1.html

buna göre ikinci yıl sonunda;

  1. Öğretmenliğe atanmadan önce herhangi bir kamu kurumda çalışıp adaylığı kalkmış olanlar memur olarak atanır
  2. İlk defa atana öğretmen adayının adaylığı kalkmadığından dolayı kazanılmış hakkının olmadığı ve bu durumda memuriyetle ilişiği kesilecektir.

http://www.oabt.net/ ailesi olarak öğretmenliğe atanıncaya kadar kpss+öabt sınavlarında başarı sağlayan öğretmenlerin bu konuda mağdur edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.[son]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz