Kpss Tarih Dersi Nasıl Çalışmalı

0
4025
kpss tarih nasıl çalışılmalı
kpss tarih nasıl çalışılmalı

Değerli öğretmen adayları. kpss gibi zorlu bir imtihan bizleri beklemektedir. Henüz KPSS’ye başlamayan veya yeni çalışmaya başlayan adaylara tarih dersi ders çalışma teknikleri hakkında bilgi verelim. Çünkü vaktimiz azalıyor bize etkin çalışma teknikleri gerekiyor. Bu anlamda hiç beklemeden hemen uygulanabilecek pratik yöntemlere geçelim. Çünkü hem kpss hem de öğretmenlik alan bilgisi ya da kpss a nın olduğunu düşünürsek zamanın ne kadar kıymetli olduğunu anlayacağız.
Genellikle kpss ye çalışan arkadaşların en çok tarih dersinden sıkıntı çekiyorlar. Bunun sebebi ise;
1.) Tarih soyut kavramlar anlattığı için aklımız bu bilgileri varolan bilgilerimize bağlamakta zorlanıyor. Bu zorluğu aşmak için ise genelden-özele inmek gerekmektedir. .İlk başta herhangi bir tarih kitabını özellikle konu anlatımı çok olan bir kitabı en az bir defa okumak. Anlamasa da okumak gerekir ki beyin bunu algılaya bilsin. Bir müddet sonra yabancı kelimeler bizim için çok sıradanlaşacak.
Her konunun sonundaki testleri çözün yanlışları fazla önemsemeyin. Eğer yanlışları önemseyen biriyseniz hemen aklınıza yanlış yapılmadan doğru öğrenilmez. Burada yanlış yapayım sınavda yapmayayım şeklinde düşünüp kendi kendinizi motive etmelisiniz.
2.) İlginç bulduğunuz yerlerde durun Ve olayı kısaca hayal edin. O zamana olayın yaşandığı döneme gidin. O konuyla ilgili görüşlerinizi sesli olarak kendi kendinize söyleyin . ben olsaydım böyle yapardım gibisinden . konu anlatımı bittikten sonra Konu testlerini çözerken de kitabınızın üstüne işaretleme yapmayın. Özellikle sözel ders kitaplarınızın üzerini sakın karalamayın sadece önemli yerleri ya da aklınıza gelenleri kitap üstüne not edin ve kitabı sınava kadar saklayın. Eğer üstüne karalama yaparsanız bir daha çalışmak için içinizde şevk ve heyecan olmayacaktır.
3.) Her gün en az bir test çözün.
NOT: Sözel derslerde kitapları karalamayın. Bazıları kitabı öyle karalıyorlar ki kitabın yüzünü bir daha görmek dahi istemiyor insan. Kitaba sadece kendi notlarınızı alın ve sınava kadar da kitabınızı atmayın karalamayın. O an aklınıza gelen önemli bilgiyi yazııya dökerseniz bir müddet sonra kitabı açtığınızda iyiki not tutmuşum yoksa aklıma belki bir daha gelmezdi dersiniz….
Hepinize kolay gelsin… Başarılar dilerim. sağlık mutluluk ve esenlikle kalın.

[son]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz