Nöbet Görevine Özürsüz Gelmeyen Hakkında Yapılacak Yaptırım

0
5156
nöbete gelmeyen öğretmen
nöbete gelmeyen öğretmen

 

Şuanda Milli Eğitim Bakanlığında yürürlükte olan  öğretmenlerin nöbet görevleri;

26 Temmuz 2014 tarih ve 29072 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim kurumları Yönetmeliği”, 7 Eylül 2013 tarih ve 28758 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği” ve 20 Eylül 2008 tarih ve 27003 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği’ne göre düzenlenmiştir.

Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. Ancak, ihtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilebilir.” denilmektedir. Emeklilik yaşının yükselmesi ve öğretmenlerin çoğunun da 20-25 yıl görev süresini doldurmalarından dolayı en çok tartışılan konuların başında bu madde hükmünün uygulanması gelmektedir.

Ortaöğretim ve Mesleki Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde Öğretmenlere, dersinin en az bulunduğu gün veya günlerde nöbet görevi verilir.”

İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde “Ana sınıfı ve özel eğitim sınıfı öğretmenlerine, boş geçen dersleri doldurma ve nöbet görevi verilemez.”

Yönetmeliklerin tamamında, “Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.” maddesi yer alır. Fakat yaptırımı olan bu maddenin de uygulamada görünürlüğü hemen hemen yok gibidir.

ANCAK ŞUNA DİKKAT EDİLMELİDİR. DERSE ÖZÜRSÜZ GELMEYEN ÖĞRETMEN HAKKINDA YAPILACAK İŞLEM BELLİDİR. AYLIKTAN KESME CEZASI.

yani nöbete özürsüz gelmeyen öğretmen hakkında AYLIKTAN KESME cezası verilir…[son]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz