OrtaÖğretim Kurumları Yönetmeliği Nöbet Görevi Verilme Esasları

0
13946
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Nöbet Tutma Esasları (OABT.NET)
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Nöbet Tutma Esasları (OABT.NET)
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği Nöbet Tutma Esasları (OABT.NET)

Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları

(1) Öğretmenler, nöbet görevini nöbet çizelgesine göre yerine getirirler.

(2) Nöbetlerde aşağıdaki esaslara uyulur:

a) Öğretmenlere, dersinin en az bulunduğu gün veya günlerde nöbet görevi verilir. (Okullarda Genelde dersin en çok olduğu günde nöbet görevi verildiğinden bu madde yanlış bilinmektedir.)

b) Birden fazla okulda ders görevi bulunan öğretmenlere kadrosunun bulunduğu okulda, kadrosunun bulunduğu okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet görevi verilir.(Kurum müdürlerinden bazıları  bu maddeyi yanlış anlamakta ve bazı öğretmenlere iki okulda da nöbet tutturmaktadır.)

c) Nöbet görevi, ilk dersten 15 dakika önce başlar, son ders bitiminden 15 dakika sonra biter. İkili öğretimin yapıldığı okullarda öğretmenler, tek devrede nöbet tutarlar.

ç) Bayan öğretmenlere, doğumuna üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez.

d)  İstekleri hâlinde hizmet yılı 20 yıldan fazla olan kadın öğretmenlerle 25 yıldan fazla olan erkek öğretmenler, nöbet görevinden muaf tutulabilirler. Ancak bu kapsamdaki öğretmen sayısının fazla olması nedeniyle nöbet görevinin aksaması durumunda bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir.

e) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülür ve okul yönetimince öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

f) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.

g)  Engelli öğretmenler ile engelli çocuğu bulunan öğretmenlerin nöbetlerinin belirlenmesinde gün ve saat tercihlerine öncelik verilerek düzenleme yapılır.

ğ)  Özel eğitim sınıflarında görev yapan özel eğitim öğretmenleri ile çocuk gelişimi alanına ait uygulama ana sınıflarında görev yapan okul öncesi öğretmenleri nöbet görevinden muaf tutulur.

KAYNAK: http://ogm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2016_11/03111224_ooky.pdf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz